İNŞAATTA SEKTÖRÜNDE YENİ BİR YAKLAŞIM

Günümüzde inşaat projelerinin büyümesi ve artmasıyla beraber eski sistemlerin proje tamamlanma sürelerinin kısalması ve teknolojininin gelişmesiyle beraber eski anlayışların ve uygulamaların sorgular hale gelmesinini sağladı.

Saha ve şantiye uygulamalarında projelerin her aşamada onaylanmasının sonra  uygulamarın yapılması proje revizyonlarının süreçlerinin kısalmasını zorunlu hale getirmektedir.

Yurt dışında yapı sektörün bir sistematik geliştirmiştir. BIM ve MEP kavramları ortaya çıkmıştır.BIM ( Building İnformation Modelling )  kavramıyla beraber proje tamamen bir bilgi sistemiyle kaynakların daha etkin ve planlı kullanımı hedeflenmektedir.

Türkiyede bu sisteme  daha geçiş aşamasından bile bahsederken mütehaaitlerin Autocad_Ms Office çalışma sistemini bu geçiş alacağı ortada ,Türkiyedeki çalışan bir sistematiği bozmama düşüncesi ağır basacağını düşünüyorum. Çağdaş düşünen mütehaait lerin BIM modeline geçişlerin artmasıyla beraber bu kitleyi gören kararsız firmaların geçişleri kolaylaşacaktır.

İnşaat sektöründeki çalışma mobilizasyon, lojistik ve  tahaahüt süreçlerindeki aksaklıkların ve yanlışların objektif ve eleştriyel  bir bakış açısıyla ortaya konması gerekmektedir.

Bunun sonucu olarak beyin fırtınası ile elde edilen çözümlerin sistematik haline getirip istikrarlı bir şekilde uygulanmasını tavsiye ederim.

İnşaat sektörünün içindeki insanlara bu işi yüklemek yarasız olur.Daha çok ayrı bir uzmanlık alanı olarak benimsenmesl sadece  bu işte uzmanlaşmış insanların bu işle uğraşması gerekir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Russian RU Spanish ES Turkish TR