IPARD II Başlıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu kırsal kalkınmayı destekleyen Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (IPARD) programının birincisi sona erdi.

Avrupa Birliği’nin aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu kırsal kalkınmayı destekleyen Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma yani IPARD programının birincisi sona erdi.

İkinci fazı bu yılın son çeyreğinde uygulanmaya başlayacak olan program sürecinde yatırımcılara devlet destekleriyle beraber 1 milyar avronun üzerinde kaynak sağlanması planlanıyor.

Programının ikinci fazı olan ve 2014-2020 yıllarını kapsayan IPARD II programı bu senenin başında Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı.

Komisyon kararının sonucunda 801 milyon avro tutarındaki AB katkısı, kırsal kalkınma yatırımlarında kullanılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’ne tahsis edildi.

Birinci fazı tamamlanan IPARD programının ikinci fazı da bu yılın son çeyreğinde uygulanmaya başlayacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, 2011 yılında başlayan IPARD programının ilk döneminde yaklaşık 11 bin projeye 2,6 milyar lira hibe desteği sağladıklarını, bu destekler sayesinde 4,6 milyar liralık yatırım gerçekleştiğini ve 35 bin kişilik istihdam yaratıldığını belirterek, IPARD programının ikinci döneminde de 1 milyar avronun üzerinde kaynağın yatırımcıyla buluşturulacağını ifade etti.

Nazlı, uygulamaya girecek Kırsal Kalkınma Programı’nda önemli yenilikler olduğuna dikkati çekerek, “İlk programda desteklenen yatırım alanlarına manda sütü üretimi, manda eti üretimi, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği ve mantar üretimi de eklendi. Ayrıca, yenilenebilir enerji yatırımları ile makine parkları da yeni sektörler olarak destek kapsamına alındı. Yerel kalkınma stratejilerinin oluşturulması ve çevre dostu tarımsal uygulamalar da destek kapsamında” diye konuştu.

IPARD II Programı’nda et ve süt üretimine verilen hibe desteği üst sınırının yüzde 65’ten yüzde 70’e, arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen desteğin yüzde 50’den yüzde 65’e çıkarıldığını vurgulayan Nazlı, et ve süt ürünleri, meyve ve sebze ile su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımların ise yüzde 50 oranında desteklendiğini, atık yönetimine ilişkin harcamaların da yer alması durumunda bu yatırımlara yüzde 10 ek destek verileceğini bildirdi.

Nazlı, yeni IPARD programında da kadın girişimcilere, gençlere ve dağlık alanlarda yatırım yapacaklara öncelik tanınacağının altını çizerek, “Tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonunu ve AB standartlarına yükseltilmesini, kırsal alanlarda yaşam kalitesinin ve istihdam olanaklarının artırılmasını hedefleyen programın ülkemize şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Russian RU Spanish ES Turkish TR