YENİLENEBİLİR ENERJİ DÜNÜ , BUGÜNÜ VE YARINI

Günümüzde ülkeler enerji ihtiyaçlarının artmasıyla beraber elektrik üretim projelerine büyük bütçe ayırmak ve yatırım yapmak zorundadır. Bu yatırım bir ülkenin gelişebilmesi için artan enerji tüketiminin karşılanması olmasza olmaz bir konudur.

Ülkelerin kurdukları termik , doğalgaz ve  nükleer santraller enerji üretimi için kullanılan dünyanın doğal kaynakları tükenmekte sonuç olarak atık olarak ürettikleri CO2 ve diğer atıklar çevreye  zarar vermektedir.Bu aşamanın sonucunda  ülkeler enerji ihtiyaçlarının kısmende olsa yenilenebilir enerji yani doğal enerji kaynaklarından , dalga , güneş ,rüzgar ve su karşılamaya yönelik projeleri   uygulama yoluna gitmiştir.

Böylece yeşil enerji kavramı ortaya  çıkmıştır, ayrıca bu tür projeler ülkelerin enerji bakanlıklarınca ve uluslararası topluluklar tarafından hibe ve düşük faizli kredi gibi proje destek finansman paketleriyle desteklenmektedir.

Ülkemizde 1MW kadar gücündeki tüm projeler lisansız enerji üretim  kapsamında değerlendirilemekte böylece yatırımcıların gereksiz zaman kaybı , bürokrasi  ve yatırım yapmasını engelleyip şahısların ve şirketlerin kendi enerjilerini karşılamaya fazlasını satıp para kazanmalarını teşvik ediyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arabic AR Croatian HR English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Macedonian MK Russian RU Serbian SR Turkish TR